O nas

Wesołe Robaczki serdecznie witają

I do wspólnej zabawy gorąco zachęcają

Czas z nami spędzony

Na pewno nie będzie stracony!

Środowisko geograficzne i przyrodnicze w którym funkcjonuje przedszkole

            Nasz żłobek i przedszkole mieści się 3 km od miasta Białegostoku, znajduje się na terenie gminy wiejsko-miejskiej Wasilków, na osiedlu leśnym. Leży na obrzeżach miasta, w malowniczej, cichej i spokojnej okolicy, z dala od szumu i zgiełku miasta. Nieopodal jest las, co jest niewątpliwym walorem lokalizacji. W ścisłym sąsiedztwie znajduje się tętniące życiem Sanktuarium Święta Woda oraz przepiękny zabytkowy cmentarz z rzeźbami i fontannami.

 01a

Charakterystyka dziejów placówki

            Niepubliczny Żłobek „Wesołe Robaczki” powstał w 2012 roku. Już w roku 2014 we wrześniu w budynku żłobka powstało przedszkole o tej samej nazwie. Zostało stworzone, na potrzebę środowiska lokalnego by zapewnić kontynuację w opiece i edukacji dla swoich podopiecznych. W maju zostało oddane do użytku nowe skrzydło, w którym mieści się jeden oddział przedszkolny.

            4 listopada 2014 roku placówka przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Optymistycznych Przedszkoli autorstwa Ireny Dzierzgowskiej i Mireli Nawrot. Tego dnia odbyła się uroczysta inauguracja programu a nasz personel uzmysłowił sobie jak ważny jest optymizm nie tylko w pracy ale i w życiu osobistym. Nasza kadra kieruje się dewizą, że szczęśliwy zespół to szczęśliwe dzieci. Dlatego też każdego dnia zarażamy się doraźną dawką owego optymizmu.

 02

Baza Niepublicznego Żłobka i Przedszkola „Wesołe Robaczki” w Wasilkowie

            „Wesołe Robaczki” mieszczą się w wolnostojącym, dwukondygnacyjnym, gruntownie wyremontowanym budynku. Na parterze znajduje się jeden oddział przedszkolny, cztery oddziały żłobkowe, sypialnia, kuchnia wraz z pomieszczeniami pomocniczymi. Na piętrze mieści się biuro, pomieszczenia socjalne oraz gabinet do zajęć indywidualnych.

            Na działce o powierzchni 3000 tysięcy metrów kw znajduje się ogrodzony plac zabaw, ogródek i boisko. Całkowita powierzchnia użytkowa placówki to ok 440 metrów kw.

            Przestronne, estetyczne sale wyposażone są w różnorodne pomoce dydaktyczne, sprzęt sportowy, klocki piankowe, instrumenty muzyczne, zabawki edukacyjne, umożliwiające wszechstronny rozwój i integrację dzieci. Certyfikowane meble, wielofunkcyjne kąciki zainteresowań, stoliki i krzesła dostosowane do wieku rozwojowego dzieci. Baza placówki  jest wzbogacana w celu polepszania warunków działalności. Do starszych oddziałów przedszkolnych bezpośrednio przylega łazienka.  Budynek posiada jedną klatkę schodową i trzy czynne wyjścia ewakuacyjne z budynku na zewnątrz. Wnętrze budynku jest dobrze oznakowane pod kątem ewakuacji. Posiada atestowane zabezpieczenia przeciwpożarowe (gaśnice, hydranty), oświetlenie ewakuacyjne rozmieszczone na drogach ewakuacyjnych.

05

            Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci i pracowników w  godzinach otwarcia placówki do przedszkola można wejść tylko za pomocą domofonu. Wejście do budynku przedszkola jest możliwe po naciśnięciu dzwonka i otworzeniu drzwi przez pracownika. Teren naszego przedszkola jest ogrodzony i zamykany po zakończonej pracy.

            Plac zabaw dla dzieci położony jest po przeciwległej stronie budynku. Wyposażony jest w urządzenia rekreacyjno – sportowe, piaskownicę, huśtawki i domki zabaw. Obręb placu jest trawiasty, obsadzony iglakami i krzewami ozdobnymi.

            Budynek posiada nowocześnie wyposażoną kuchnię. Najnowszej generacji sprzęt i urządzenia kuchenne, które korzystnie wpływają na jakość przygotowywanych posiłków. Oprócz profesjonalnego, niezbędnego sprzętu posiadamy: piec konwekcyjno – parowy, chłodziarkę szokową, pakowarkę próżniową. Wszystkie potrawy, są przygotowywane od podstaw, w kuchni przedszkola nie używa się produktów gotowych tj. wędlin, pierogów, ciast. Te wszystkie potrawy przyrządza na miejscu nasz kucharz. Do każdego posiłku podawane są dzieciom świeże owoce i warzywa.

            W holu znajduje się szatnia, tablica z informacjami dla rodziców, kącik rodzica oraz miejsce z wyeksponowanymi dziełami dzieci.

            Cały budynek jest monitorowany za pomocą kamer wewnętrznych i zewnętrznych w celu poniesienia bezpieczeństwa podopiecznych placówki.

06

Nauczyciele, uczniowie i inni pracownicy przedszkola

09

            W całej placówce jest osiemdziesięcioro pięcioro dzieci. W wieku od dwudziestego tygodnia życia do czterech lat. Najmłodsza i najmniej liczna grupa żłobkowa to Żuczki. W jej skład wchodzi piętnaścioro dzieci. Do kolejnych grup zaliczają się: Biedronki, Motylki oraz Mrówki. Do każdej z nich uczęszcza siedemnaścioro podopiecznych. Kolejna grupa to grupa przedszkolna o nazwie Pszczółki, licząca piętnaście osób.

            Wychowankowie placówki to w głównej mierze dzieci, których oboje rodzice aktywnie pracują zawodowo. By wrócić na rynek pracy powierzają swoje dzieci pod opiekę żłobka. Przedszkole natomiast zapewnia kontynuację nauki dzieciom, które uczęszczały do Niepublicznego Żłobka „Wesołe Robaczki”. 98% dzieci pochodzi z miasta Wasilków i pobliskich miejscowości. Pozostałe 2% to dzieci z Białegostoku i ościennych gmin.

            W placówce zatrudnionych jest dwadzieścioro jeden pracowników. Siedem opiekunów dziecięcych, dwoje nauczycieli wychowania przedszkolnego, pomoc nauczyciela, pomoc opiekuna dziecięcego, nauczyciele zajęć dodatkowych: języka francuskiego, języka angielskiego, zajęć umuzykalniających, zajęć taneczno – ruchowych, zajęć ogólnorozwojowych z elementami korektywy, zajęć z gimnastyki buzi i języka, kucharz, sprzątaczka i dozorca.

            Jeden nauczyciel jest nauczycielem mianowanym, drugi stażystą. Ukończyli studia wyższe z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Dodatkowo posiadają uprawnienia do prowadzenia gimnastyki korekcyjnej, odimiennej metody czytania Ireny Majchrzak, stosowania metody Marii Montessori.

07

            Wszyscy pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje do wykonywania swojej pracy. Ciągle doskonalą się zawodowo, poprzez liczne kursy, studia, warsztaty, zdobywając kolejne stopnie awansu zawodowego. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu placówka oferuje szeroką gamę zajęć dodatkowych i metod pracy z dzieckiem. Rada Pedagogiczna „Wesołych Robaczków” to młody, bardzo ambitny, kreatywny i zgrany zespół ludzi. Ludzi nastawionych na zdobywanie sukcesów w swojej pracy. Nasi pracownicy biorą udział w licznych konkursach, akcjach i programach stworzonych dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym, należą do nich: Ogólnopolski Program Optymistyczne Przedszkole, organizowany przez placówkę kiermasz wielkanocny, liczne konkursy wewnątrz placówki (na stworzenie szopki wielkanocnej, hymn przedszkola, największą ilość nazbieranych baterii itp.), konkursy na zewnątrz, kampanii Pola Nadziei, Akademia Aquafresh, Zdrowy Uśmiech, Akademia Misia Harribo, Kubusiowi Przyjaciele Natury, Sprzątanie Świata itp.

 

 Współpraca przedszkola z samorządem, kuratorium oraz z lokalnym środowiskiem

Nie pytaj, co środowisko może zrobić dla Ciebie,

Ale co Ty możesz zrobić dla środowiska”

            Współpraca z samorządem, kuratorium i środowiskiem lokalnym jest bardzo istotną kwestią. Nie tylko dla placówki samej w sobie ale i dla jej podopiecznych. Poznają wtedy świat, przełamują barierę lęku i nieśmiałości, uczą się nawiązywania kontaktów, radzenia sobie w różnych sytuacjach społecznych. Placówka kładzie duży nacisk na prawidłową i regularną współpracę z lokalną społecznością.

08

            Staramy się pokazywać dzieciom, że wspólną pracą osiągnie się więcej niż tylko swoją własną. W myśl tej idei staramy się aktywnie uczestniczyć i włączać się w różne akcje propagujące pożądane rezultaty społeczne.

Nasz Żłobek i Przedszkole jest wpisane do Rejestru żłobków i klubów dziecięcych, co mogą Państwo sprawdzić w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wasilków. Ponadto posiadamy pozytywną opinię Państwowej Straży Pożarnej oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Białymstoku.

„Wesołe Robaczki” to więcej niż żłobek, to miejsce w którym kieruje się zasadą, że najważniejsze dla harmonijnego rozwoju maluszka są miłość, ciepło, zrozumienie i szacunek. Żłobek został stworzony z myślą o dzieciach i dla dzieci i to właśnie one powinny czuć się w nim dobrze!